شریعتی، بالاتر از خواجه عبدالله انصاری، روبروی پارک شریعتی کوچه آریایی، ساختمان آریایی، پلاک ۴۵ واحد ۴ 
09360050682
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 

TOEFL

TOEFL یکی آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS دانشگاه پرینستون برگزار می شود. TOEFL حروف اول عبارت Test of English as a Foreign Language است و اولین بار در سال ۱۹۶۴ میلادی برگزار شد. آزمون تافل شامل ۴ مهارت خواندن، گوش دادن، سخن گفتن و نوشتن است. این آزمون در سراسر دنیا به ۳ شکل CBT, PBT و iBT برگزار می شود.  مدت اعتبار مدرک این آزمون ۲ سال می باشد.

 

 

  Paper Based TOEFL – PBT تافل کاغذی

دارای ۳ بخش اصلی می باشد. امتیاز این امتحان از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می باشد که به جمع نمره ۳ بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری جدا محاسبه می شود.

۱- بخش شنیداری ——————– ۵۰ پرسش —– ۳۵ دقیقه ۲- بخش ساختار و نگارش————-۴۰ پرسش —– ۲۵ دقیقه ۳- درک مطلب————————- ۵۰ پرسش —– ۵۵ دقیقه

بخش شنیداری: این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه های انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد. این بخش خود به سه قسمت تقسیم می شود. قسمت اول این بخش شامل مکالمه هایی کوتاه می باشد که بین دو نفر صورت می گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرخ می شود. در قسمت دوم مکالمه های گسترده تری بین دو یا چند نفر انجام می شود و قسمت سوم نیز دربرگیرنده نطق ها و سخنرانی هایی است که بیشتر در مورد موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می باشد.

 

بخش ساختار و نگارش: این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صخیخ در یک متن طراخی شده اند. در دسته اول سؤالات (ساختار یا Structure) شما باید ساختار صخیخ و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه ای را که به بهترین نخو جمله را تکمیل می کند، انتخاب کنید. در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم شما با جملات کاملی روبرو می شوید که زیر چهار تا از کلمات آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

درک مطلب: مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخشهای تافل مخسوب می شود، اما در این بخش این مهارتها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه های علمی و دانشگاهی می باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرخ می شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسشها نیاز دارید در داخل متنها گنجانده شده است و شما نیاز به پیش زمینه علمی خاصی ندارید.

 

Computer Based TOEFL – CBT  تافل کامپیوتری

این امتحان بسیار شبیه امتحان تافل ورقه ای می باشد، با این تفاوت که بوسیله کامپیوتر انجام می شود. این نوع آزمون در ایران برگزار نمی شود. نسخه کامپیوتری آزمون تافل از بخشهای زیر تشکیل شده است:

1-  بخش شنیداری———— ۵۰-۳۰ پرسش——- ۶۰-۴۰ دقیقه ۲- ساختار——————– ۲۵-۲۰ پرسش——- ۲۰-۱۵ دقیقه ۳- درک مطلب—————– ۶۰-۴۴ پرسش—— ۹۰-۷۰ دقیقه ۴- بخش نوشتاری———— ۱ انشاء ————۳۰ دقیقه

 

    Internet Based TOEFL – iBT تافل اینترنتی

تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل (pbt-cbt)، افزوده شدن بخش Speaking و خذف Structure از آن است. هر ۴ مهارت زبان در آن مورد آزمایش قرار می گیرد.این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت به درازا می کشد.

 

 

سیستم امتیاز دهی در آزمون TOEFL iBT   

Listening:0-30 Reading:0-30 Speaking:0-30 Writing:0-30 Total score:0-120

بطور کلی می توان امتحان iBT را در دو نوع تعریف کرد:

۱٫ بخش Reading آن long format و بخش Listening آن short format است. ۲٫ بخش Reading آن short format و بخش Listening آن long format است.

داوطلبان آزمون بصورت تصادفی، در یک زمان، یکی از انواع فوق را در امتحان مشاهده می کنند. از نظر نمره دهی تفاوتی بین آنها دیده نمی شود. هر گروه یکی از بخشها را بصورت long format دارند.

مهارت Reading

در نوع Long Format سه بخش وجود دارد. بخش اول یک متن در مدت زمان ۲۰ دقیقه و دو بخش دیگر هر کدام ۲ متن و زمان ۴۰ دقیقه.بطور کلی هر متن شامل ۱۲ سوال است.آزمون دهنده پس از پاسخ دادن به سوالات متن ۲ و ۳ (بخش دوم) در طول زمان ۴۰ دقیقه، باید به سوالات متنهای ۴و ۵ (بخش سوم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد پاسخ گوید. البته باید توجه کرد که ۲ متن از این ۵ متن تصحیح نشده و در نمره دهی تاثیر ندارد. اما از آنجا که آزمون دهندگان در طول امتخان نمی دانند که کدام ۲ متن از ۵ متن داده شده، ارزیابی نمی شود، باید تمام تلاش خود را برای پاسخ گویی به سوالات داده شده بکنند. در نوع Short Format که دو بخش است، سه متن داده می شود. اولین بخش همانند نوع Long Format باید در زمان ۲۰ دقیقه جواب داده شود و متنهای ۲و ۳ (بخش دوم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد. در این نوع آزمون تمام متنها و سوالات آنها تصحیح می شود.

مهارت Listening

زمان این بخش ۴۰ دقیقه می باشد. بخش شنیداری این امتخان شامل مکالمات بلند می باشد و مکالمات کوتاه دو نوع دیگر در آن وجود ندارد. در این مهارت به داوطلبین توصیه می شود که در ضمن گوش دادن به مکالمات از شنیده های خود نت برداری کنند . نت برداری از کلمات کلیدی و یا علامات اختصاری برای پاسخ گویی بهتر به سوالات مفید می باشد.موضوعات مهارتهای آزمون تقریبا در مورد موضوعات رایج در مخیط دانشگاه برای دانشجویان و مطالب معمول و ساده در کلاسهایی همچون: فرهنگ شناسی، زمین شناسی، هنر، تاریخ، گیاه شناسی و غیره می باشند .

توجه: بعد ار پایان این دو بخش ۱۰ دقیقه استراحت اجباری برای داوطلبان خارج از سایت آزمون در نظر گرفته شده است.

مهارت Speaking

این قسمت شامل سه بخش می باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی داده می شود که در سوال اول معمولا تعریفی از رخدادهای عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تایید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در این بخش به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ خود را مرور نموده و پس از اتمام ۴۵ ثانیه در مورد آن صخبت کنید. زمان سنج صفحه رایانه زمان را دقیقا به شما نشان خواهد داد. در بخش دوم ابتدا عنوان موضوعات سوال از هدفن پخش می شود، سپس یک متنی بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر میشود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آ ن را بخوانید در این زمان شما میتوانید نکات را بر برگه ای که به شما داده شده یادداشت کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس (در سوال دوم) از هدفن نیز پخش می شود. بعد از آن، یک سوال از این دو مورد پرسیده می شود. که ۳۰ ثانیه زمان برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن دارید. در بخش سوم یک گفتگو مابین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سوال دوم) از هدفن پخش می شود و یک سوال در توصیف مکالمات و سخنرانی پرسیده می شود که در این بخش نیز ۲۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن وقت دارید.

مهارت writing

در بخش نوشتاری این امتحان دو قسمت وجود دارد.درسوال اول ابتدا برای داوطلب متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای بر صفحه رایانه پدیدار می شود که داوطلب ۳ دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد.زمان نوشتن ۲۰ دقیقه بوده و متن باید حاوی حداقل۱۵۰-۲۰۰ لغت باشد. سوال دوم این بخش همچون تافل ورقه ای شامل یک سوال با مضمون عمومی است که ارئه یک متن ۵ پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری مناسب برای تافل کافی است. زمان پاسخگویی به این متن ۳۰ دقیقه و نیز باید حداقل حاوی ۳۰۰ کلمه باشد. در هنگام نوشتن هر دو متن تعداد کلمات نوشته شده در بالای صفحه نشان داده می شوند.

 

 

تافل و آیلتس چه تفاوت عمده ای دارند؟

 

تافل آزمونی است که توانایی داوطلب را در درک و کاربرد زبان انگلیسی با لهجه‌ی امریکایی می سنجد اما در آزمون آیلتس، انگلیسی به عنوان زبان بین المللی سنجیده می شود و بنابراین به عنوان مثال، در قسمت سنجش مهارت شنیدن از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود و نه فقط یک لهجه خاص.

آیا این آزمون ها فقط برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان است؟

در بیشتر موارد بلی، اما برای موارد دیگری مانند مهاجرت به کشورهای کانادا و استرالیا آزمون آیلتس ضروری است و برای دریافت بورسیه های تحصیلی، استخدام در مراکز دولتی و یا شرکت های بازرگانی ممکن است کسب حد نصاب امتیاز در تافل از شما خواسته شود.

 

آیا تافل فقط برای ورورد به دانشگاه های آمریکا معتبر است؟

 

خیر. بنا به وب سایت رسمی ای. تی. اس، (E.T.S)  شش هزار موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا و تقریبا تمام دانشگاه های انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و کانادا برای پذیرش، اعطای بورس تحصیلی، و فارغ التحصیلی نمرات تافل را ملاک قرار می دهند. سایت رسمی ایلتس هم آمار و ارقام مشابهی را در خصوص مقبولیت آیلتس ذکر می کند.

 

اعتبار آزمون ها چه مدت است؟

 

نتایج هر کدام از آزمون های ایلتس و تافل به مدت دو سال اعتبار دارند.

  شریعتی، بالاتر از خواجه عبدالله انصاری، روبروی پارک شریعتی کوچه آریایی، ساختمان آریایی، پلاک ۴۵ واحد ۴ .
09360050682
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید